Transgrancanaria 2024: Robert Pkemoi i Jennifer Lichter guanyen la Marató

214
Jennifer Lichter es converteix en la primera corredora americana en guanyar la marató de Transgrancanaria. Foto: Carlos Díez

El kenià Robert Pkemoi revalida el triomf aconseguit l’edició passada i es converteix en el segon corredor de la història en guanyar dues vegades de forma consecutiva (Andreu Simón 2020 i 2021). Per la seva banda, Jennifer Lichter segella la primera victòria americana a la marató.

Robert Pkemoi ha fet bons els pronòstics i ha tornat a guanyar amb solvència amb un temps de 3h31’57. El recital de l’atleta kenià ha estat incontestable i res ha pogut fer el grup perseguidor per donar-li caça. Per darrera la lluita per la resta de posicions del podi ha estat força disputada, amb alternatives  noms com Kristian Jones, Yuho Ylinen, Mario Olmedo i Anders Kjaerevic entre d’altres.

El finès Yuho Ylinen ha creuat la línia d’arribada en segona posició amb 3h38’01” i puja al podi per segon any consecutiu, mentre que el portugués Tiago Nobre, de només 22 anys, dona la sorpresa pujant al tercer esglaó del podi amb 3h39’05”.

En noies, la nord-americana Jennifer Lichter també ha dominat de principi a fi i s’ha alçat amb la victòria amb un temps de 4h18’09” en el seu debut en una cursa europea.

Per la seva banda, les espanyoles Rosa Maria Lara i Greta García ens han regalat una gran disputa per la segona i tercera posició. Finalment García, de 25 anys, s’ha mostrat més forta en els últims quilòmetres i s’ha penjat la medalla de plata després de 4h27’20”, tres minuts per davant de Lara.

Classificacions 2024

Palmarès Maratón Transgrancanaria:

Año Primero/a Segundo/a Tercero/a
*45km
2008 Isidro Carlos García (4:03:39) José Alberto Pérez (4:11:41) Jesús Alexis Ortega (4:15:45)
Clasificación Adoracion Del Toro (5:25:27) Almudena Delgado (5:34:13) Adriana Vega (5:37:59)
*43km
2009 Manuel Diez-Rabago (3:01:52) Raúl Piñero (3:27:29) Alejandro Sánchez (3:34:14)
Clasificación Pilar Martin (4:33:47) Mariola Ortega (4:47:38) Elisabet Gonzalez (4:54:10)
 *43km
2010 Jose F Gutiérrez (3:28:35) Evaristo Almeida (3:56:43) Fabien Podeur (4:03:57)
Clasificación Lara Klaassen (4:30:42) Mónica Raquel Reyes (4:57:29) Maria Del Pilar Martín (5:13:04)
 *42km
2011 Tom Owens (2:54:39) Esteban García (3:26:21) Ángel Ortega (3:40:03)
Clasificación Eva Maria Queralt (4:27:10) Sonia Marcos (4:37:12) Monica Zofio (4:57:13)
*42km
2012 Tomas Klisz (3:33:17) Marc Balañá (3:38:35) Brian Cabrera (3:45:34)
Clasificación Christine Buchholz (4:20:49) Lucy Blight (4:27:34) Maider Ocio (4:56:08)
*42km D+2300m
2013 Marcin Swierc (2:58:54) Alexis Almeida (3:15:20) Rafa Bethencourt (3:28:18)
Clasificación Emelie Forsberg (3:42:56) Núria Dominguez (3:45:47) Janelle Tarum (3:54:53)
*43,4km D+900m
2014 Michael Kabicher (3:43:24) Jose-Oliver Perera (3:47:20) Joel Nyberg (3:47:28)
Clasificación Núria Dominguez (4:03:39) Anna Eriksmo (4:09:47) Aurora López (4:26:13)
*45,4km D+1627m
2015 David Mundina (3:42:42) Carlos Gomes (3:48:24) Yosu Gómez (4:05:11)
Clasificación Marta Escudero (4:29:49) Susanne Schultealbert (4:38:34) Sarah Eriksson (4:53:38)
*44km D+1200m
2016 Thibaut Baronian (3:04:39) Matias Ojeda (3:21:18) Danilson Silva (3:22:30)
Clasificación Laida Elizegi (4:01:01) Cristina Blázquez (4:01:38) Yurena Castrillo (4:04:32)
*42km D+1200m
2017 Albert Pujol (3:09:08) Abdelkadous Mouj (3:10:22) Sebenzui Falcón (3:13:12)
Clasificación Núria Picas (3:35:10) Silvia Serafini (3:47:06) Dominique Van Mechgelen (3:48:14)
*42km D+1000m
2018 Janosch Kowalczyk (2:51:16) Danilson Silva (2:54:57) Simone Wegher (2:57:46)
Clasificación Silvia Rampazzo (3:12:50) Lucie Jamsin (3:19:52) Julie Roux (3:30:52)
2019 Pablo Villalobos (2:56:26) Antonio Martinez (2:59:08) Borja Fernández (3:01:06)
Clasificación Katarzyna Solinska (3:42:32) Marta Molist (3:44:50) Kerstin Engelman-Pilger (3:47:13)
*42km D+870m
2020 Andreu Simón (2:56:46) Juanjo Somohano (3:02:13) Mario Olmedo (3:10:11)
Clasificación Anna Comet (3:35:26) Eli Gordon (3:38:32) Gemma Arenas (3:42:22)
2021 Andreu Simón (2:41:27) Ben Kimtai (2:43:24) Marten Bostrom (2:44:09)
Clasificación Virginia Pérez (3:14:39) Monica Cheruto (3:15:40) Sarah Jerop (3:15:50)
*42,9km D+1355m
2022 Sebas Ljungdhal (3:02:30) Marten Bostrom (3:05:37) Antonio Martínez (3:08:32)
Clasificación Sara Alonso (3:30:40) Toni McCann (3:34:33) Anna Comet (3:37:56)
*45km D+1900m
2023 Robert Pkemoi (3:25:30) Roberto Delorenzi (3:33:20) Juho Ylinen (3:34:19)
Clasificación Núria Gil (4:08:00) Johanna Aström (4:18:11) Gemma Arenas (4:21:32)
*46km D+1900m
2024 Robert Pkemoi (3:31:57) Juho Ylinen (3:38:01) Tiago Nobre (3:39:05)
Clasificación Jennifer Lichter (4:18:09) Greta García (4:27:20) Rosa María Lara (4:30:07)