Catalunya vol seguir el seu domini en el Campionat d’Espanya vertical

341

Després d’arrasar en el passat Campionat d’Espanya individual, celebrat a Paüls fa tot just un mes, l’equip català de la FEEC viatja a Ezcaray (La Rioja) per disputar el títol estatal de curses verticals, tant individual com per Seleccions Autonòmiques. Una disciplina on Catalunya pot presumir de tenir alguns dels millors especialistes.

Si l’any passat va ser l’aragonès Pico de la Collarada l’escenari per decidir els campions, aquest cop ho serà el Pico San Lorenzo que, amb els seus 2270m d’altitud, representa el cim més alt de la comarca de la Rioja.

El KV de Valdezcaray consisteix en una cronoescalada de 2,2 km i 750 metres positius que transcorre des del mateix pàrquing de l’estació fins el Pico San Lorenzo. Però per aquest 2024, i en motiu del campionat estatal, allarga tant la distància com el desnivell, partint des del llogarret d’Urdanta (Ezcaray). Una preciosa pujada pel barranc de Rehoyo fins al pàrquing de l’estació, des d’on els corredors s’enfrontaran a la darrera pujada i més costeruda fins al cim, superant 1250m de pujada en un recorregut lineal de 5,5km.

L’actual campió d’Espanya de KV, Alain Santamaría, defensarà el seu tro davant de corredors com Jose Antonio Bellido, Guillermo Ramos, Diego DíazDiego Menéndez en categoria masculina, mentre que Naiara Irigoyen es perfila com una de les grans favorites en la cursa femenina junt amb Pilar Medina, Silvia Lara, Patricia VillanuevaBel Calero entre les més destacades.

L’equip català, amb tot 

La selecció catalana arriba per aquesta cita amb un molt bon equip, amb ganes de repetir l’èxit de l’últim campionat on va omplir el sarró amb 12 medalles individuals i el sots-campionat absolut femení.

Amb les baixes obligades de Jan Torrella, que està disputant l’Europeu de Trail Running a Annecy, de Gabriela Lasalle per problemes estomacals i de Jordi Bolet per compromís familiar, la convocatòria és la següent:

En categoria absoluta l’equip català estarà format per: Mireia Hernández (CE Terrassa), Rosa Navarro (UEC Anoia), Rosa Maria Nieto (CM Monistrolenc), Alba Tena (CE Madteam), Cristina Vilarnau (CE Girona) i Marta Llagostera (UEC Anoia) en categoria femenina. Pel que fa a la masculina Arnau Aranda (AE Matxacuca) lidera l’equip on també hi són Jordi Alís (CE Cerdanya Skimo Team), Marcel Romaní (UEC Gràcia), Josep Lladó (CE Súria) i Wifred Lladó (CE Solsonès).

En categoria U23: Laia Montoya (CE 2×2 Santpedor), Núria Tarragó (UE Vic), Laia Calzada (CE Madteam), Aniol Pujiula (GECA), Oriol Marín (UEC Anoia) i Sergi Cabeza (AE la Mitja del Castell).

En categories inferiors els catalans són els grans favorits. L’edició passada ja van aconseguir guanyar 10 dels 18 podis possibles i enguany s’espera fer el mateix paper. Cal dir que tant els júniors com els juvenils correran sobre un traçat de 2,4km i D+750m.

En júniors trobem a Martina Gonfaus i Lleïr Barcons (AE Mountain Runners del Berguedà), Lina Escura (CE Madteam), Mar Cordoba (CE de Sant Quirze), Ïu Net (AE Trail Xics Montseny), Lluís Puigvert (CE Girona), Jan Castillo (Moianès Independent) i Jaume Miranda (CE Torelló), mentre que en juvenils estaran Uma Plans i Biel Sagués (Moianès Independent), Clàudia Llesuy (CEPS), Clàudia Martín (CE Madteam), Rut Córdoba (CE de Sant Quirze), Martí Costa (UE Vic), Jan Puigvert (CE Girona) i Albert Soler (CCE Llorençà).

Palmarès ABSOLUT KILÓMETRO VERTICAL FEDME

OR  PLATA BRONZE
2009 Agustí Roc Joan Freixa Jesús de la Morena
KV Puig Campana Mònica Ardid Silvia Leal Beatriz Fernández
2010 Jessed Hernández Luis A Hernando Tòfol Castanyer
KV Peñalara Mònica Ardid Blanca M Serrano Alizia Olazabal
2011 Jesús de la Morena Oier Ariznabarreta Mario Llorens
KV Monte Ramilez Laura Orgué Blanca M Serrano Mònica Ardid
2012 Zaid Ait Malek Raul García Jessed Hernández
KV Sierra Nevada Laura Orgué Mireia Miró Sílvia Leal
2013 Iñigo Lariz Raul García Agustí Roc
VK Puig Campana Vanesa Ortega Azara García Àngels Llobera
2014 Jessed Hernández Fernando Gutierrez Manuel Merillas
KV Cereisaleu Vanesa Ortega Maite Maiora Azara García
2015 Jessed Hernández Aitor Osa Manuel Merillas
KV Fuente De Paula Cabrerizo Vanesa Ortega Aitziber Ibarbia
2016 Oriol Cardona Imanol Goñi Iñigo Lariz
KV Fuente De Maite Maiora Paula Cabrerizo Vanesa Ortega
2017 Iñigo Lariz Pere Rullan Mikel Beunza
KV Arredondo Maite Maiora Maria Zorroza Virginia Pérez
2018 Oriol Cardona Imanol Goni Mikel Beunza
KV Arredondo Oihana Azkorbebeitia Gisela Carrión Maria Zorroza
2019 Daniel Osanz Antonio Alcalde Jacob Gutiérrez
KV Sierra Nevada Gisela Carrión Silvia Lara Fátima de Diego
2020 Pere Rullan Daniel Osanz Alejandro Forcades
KV Magina Skyrace Íngrid Ruiz Gisela Carrión Silvia Lara
2021 Manu Merillas Asier Larruzea Daniel Osanz
KV Magina Skyrace Virginia Pérez Fátima de Diego Andrea Garai
2022 Pere Rullan Manuel Jiménez Jordi Bolet
KV Las Hurdes Onditz Iturbe Silvia Lara Fátima de Diego
2023 Alain Santamaría Arnau Soldevila Dimas Pereira
KV Collarada Onditz Iturbe Isabel Calero Greta García