El planter català, a pel Campionat del Món Juvenil d’Skyrunning a Andorra

378

L’estació d’esquí d’Arinsal (Andorra) acollirà el proper cap de setmana el Campionat del Món Juvenil de Curses per Muntanya, organitzat per la International Skyrunning Federation (ISF), on els corredors més joves i amb més futur del panorama mundial competiran per una medalla en les modalitats Vertical i Skyrace del 22 al 24 de juliol.

La Selecció Espanyola de Curses per Muntanya de la FEDME, actual campiona, hi prendrà part amb un equip ben competent format per 18 esportistes.

Catalunya comptarà amb una representació de deu corredors: Biel Sagués (CE Moianès Independent), Martí Costa (AE Mountain Runners del Berguedà) i Gabriela Lasalle (AE La Mitja del Castell), en categoria cadet; Ïu Net (AE Trail Xics Montseny), Iu Jaume (Ass.Esp. i Cult. Capgirell) i Berta Guitart (AE Mountain Runners del Berguedà) en categoria junior; i Daniel Castillo, Isaac Barti (Centre Excursionista d’Olot), Núria Tarragó (Foment AE Sallentí) i Carla Esclusa (AE Mountain Runners del Berguedà), en categoria sub23.

Les proves

El tret de sortida del Campionat del Món serà la cursa vertical, amb 1.000 metres de desnivell positiu en només 3,5 quilòmetres, el divendres 22, amb sortida al Telecabina Josep Serra d’Arinsal i arribada a l’Alt de la Capa, a 2.580m d’altura. Els esportistes catalans són uns grans especialistes en aquesta modalitat i tots aspiren a penjar-se alguna de les sis medalles en joc. Ïu Net, actual campió del món juvenil, defensarà títol, mentre que Gabriela Lasalle espera repetir el bon paper a Gran Sasso, on va aconseguir la medalla de plata.

La cursa per muntanya en línia es disputarà el diumenge 24. Amb sortida i arribada del telecadira SURF d’Arinsal, els diferents recorreguts es disputaran en gran part en alçada, fregant els 2.800 metres d’altitud. La categoria cadet ho farà en un traçat de 12km i 860m de desnivell positiu, la junior en 14,5km i D+1.160m, mentre que la sub 23 realitzaran un exigent itinerari de 16km i 1.400m de desnivell positiu.

Antecedents

Amb bon gust de boca va tornar la selecció espanyola de l’últim mundial juvenil celebrat a Gran Sasso, Itàlia, on els corredors catalans van tenir una destacada actuació amb 16 medalles (2 ors i 3 plates en la prova vertical; 1 or, 2 plates i 1 bronze en la prova Skyrace més 2 ors, 3 plates i 2 bronzes en la Combinada).

Si mirem el quadre d’honor, no ens ha anat pas malament, aconseguint fins a 62 medalles catalanes en cinc mundials disputats (25 ors, 24 plates i 13 bronzes).

Medalla Modalitat Categoria Nom Any Seu
Or KV Junior Jan Margarit 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or Skyrace Junior Jan Margarit 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Junior Jan Margarit 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or KV Junior Laia Aguilar 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Junior Laia Aguilar 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or KV Cadet Isaac Barti 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or KV Cadet Jana Aguilar 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Cadet Jana Aguilar 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Plata KV Cadet Maria Beringues 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Combinada Cadet Maria Beringues 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Plata KV Sub23 Oriol Cardona 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Skyrace Cadet Isaac Barti 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Combinada Cadet Isaac Barti 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Skyrace Junior Laia Aguilar 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze KV Junior Marc Traserra 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Skyrace Junior Marc Traserra 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Combinada Junior Marc Traserra 2016 Gran Sasso (Itàlia)
Or KV Cadet Jana Aguilar 2017 Arinsal (Andorra)
Or KV Junior Jan Margarit 2017 Arinsal (Andorra)
Or Skyrace Sub23 Oriol Cardona 2017 Arinsal (Andorra)
Or Skyrace Sub23 Clàudia Sabata 2017 Arinsal (Andorra)
Or Skyrace Sub23 Clàudia Sabata 2017 Arinsal (Andorra)
Or Combinada Sub23 Clàudia Sabata 2017 Arinsal (Andorra)
Plata KV Cadet Arnau Cases 2017 Arinsal (Andorra)
Plata Combinada Cadet Arnau Cases 2017 Arinsal (Andorra)
Plata KV Sub23 Clàudia Sabata 2017 Arinsal (Andorra)
Plata Skyrace Cadet Jana Aguilar 2017 Arinsal (Andorra)
Plata Combinada Cadet Jana Aguilar 2017 Arinsal (Andorra)
Plata Skyrace Junior Marc Trasserra 2017 Arinsal (Andorra)
Plata Combinada Junior Marc Trasserra 2017 Arinsal (Andorra)
Plata Combinada Sub23 Oriol Cardona 2017 Arinsal (Andorra)
Bronze Skyrace Cadet Arnau Cases 2017 Arinsal (Andorra)
Or KV Cadet Laia Gonfaus 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Or Skyrace Cadet Laia Gonfaus 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Cadet Laia Gonfaus 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Or Skyrace Sub23 Clàudia Sabata 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Sub23 Clàudia Sabata 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Plata KV Sub23 Clàudia Sabata 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Skyrace Cadet Albert Pérez 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Combinada Cadet Albert Pérez 2018 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Combinada Junior Albert Pérez 2019 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze KV Junior Albert Pérez 2019 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Skyrace Junior Albert Pérez 2019 Gran Sasso (Itàlia)
Or KV Junior Albert Pérez 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Or Skyrace Junior Albert Pérez 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Junior Albert Pérez 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Or KV Cadet Ïu Net 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Or Skyrace Cadet Ïu Net 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Or Combinada Cadet Ïu Net 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata KV Sub23 Anna Guirado 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Skyrace Sub23 Anna Guirado 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Combinada Sub23 Anna Guirado 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata KV Cadet Jan Castillo 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Skyrace Cadet Jan Castillo 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Combinada Cadet Jan Castillo 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata KV Cadet Gabriela Lasalle 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Skyrace Cadet Gabriela Lasalle 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Plata Combinada Cadet Gabriela Lasalle 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Skyrace Junior Laia Gonfaus 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Combinada Junior Laia Gonfaus 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Skyrace Cadet Martina Gonfaus 2021 Gran Sasso (Itàlia)
Bronze Combinada Cadet Martina Gonfaus 2021 Gran Sasso (Itàlia)

Foto portada: FEDME